String Art nedir?

String Art, dekorasyon oluştururken arzu ettiğiniz her şekle bürünebilen sınırsız bir sanat. Duvarınızı renklendirmek ya da canlandırmak için bir tablo gibi asabilir, bir kalemliği kişiselleştirebilir, durmadan karışan takılarınız için bir takılık tasarlayabilir, kalemle çizmiş olduğunuz one line art portrelerinize çivi ve iple 3 boyut kazandırabilir, kolye & küpe olarak takabilir, ahşap balkon korkuluklarını renklendirebilir, logo yapabilir, mimari ölçekte mekan dekoru tasarlayabilirsiniz. Yapabileceklerinizin sınırı hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.


Çivi ve ipin yaptıklarına çok şaşıracaksınız!


Sanatta yaratıcı düşüncenin hiçbir sınırı olmadığı gibi, kullanılan malzemelerde de hiçbir sınır yok; bu nedenle şimdiye kadar insanlar akla gelebilecek her tür malzemeden sanat yapabilmiş. Sadece ip ve çivi kullanarak böyle şaheserlerin yaratılabileceğini kim düşünürdü ki? Tek başlarınayken hiçbir estetiği olmayan bu malzemeler bir araya geliyorlar ve sanat eseri oluveriyorlar. Mucize gibi!

İşin sanat yönü bir tarafa, String Art ruhu arındırmaya, kötü düşünceleri uzaklaştırmaya ve içsel dünyayı sakinleştirmeye yarayan bir meditasyon yöntemi olarak ortaya çıkmış.

Bu sanatı yaparken tüm dikkatinizi toplamanız, titizlikle çalışmanız gerekiyor. Bu nedenle günümüzde adını çok duyduğumuz ‘mindfulness’ ruh haline giriyoruz.

Mindfulness, yaşadığın anı ve o sırada etrafında gerçekleşenleri oldukları gibi fark etmek anlamına geliyor. Algılarını yeterince açıp zihninden geçen düşünceleri, vücudundaki hisleri, kısacası olan biteni anlamak ve yargılamadan anda kalabilmek.

Mindfulness aslında insanın eskiden beri sahip olduğu doğal bir yetenek. Ancak gelişen teknolojilerle birlikte hayatın hızına ayak uydurmaya çalışırken kendimizi ihmal etmemiz sonucu bu yeteneğimiz git gide zayıflamış. Anda kalmayı sağlayan uğraşlarla mindfulness özelliğimizi güçlendirmekse her zaman mümkün. Mindfulness özelliğimiz geliştikçe zihnin berraklığı artar, yaşadıklarımız ve amaçlarımız netlik kazanır. Bilinçli farkındalığımız gelişir.

Avrupa'da psikolojik tedavilerde birçok sanat dalının yanı sıra String Art'ın da kullanılması; insanda yarattığı dinlendirici, pozitif etkiyle anda kalmayı desteklemesidir. Böylece, geçmişin yükünden, geleceğin kaygısından uzaklaşmayı kolaylaştırır.

String Art sayesinde kötü düşünce ve duygularınızdan arınıp ruhunuzu dinlendirebilir ve ayrıca ortaya çıkardığınız sanat eseriyle mutlu olabilirsiniz!